główna     serwis tańca     wszystkie recenzje

serwis tańca - wolna strefa"Othello"
Polski Teatr Tańca - Balet Poznański
11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta
29 czerwca 2001 r., Teatr Wielki, Poznań

dla serwisu tańca
spektakl recenzuje Sandra Wilk


Trudno jest mi określić czy owacja na stojąco zgotowana przez poznańską publiczność Polskiemu Teatrowi Tańca - Baletowi Poznańskiego po prezentacji choreografii "Othello" była efektem lokalnej solidarności czy też szczerym zachwytem. Mnie wielokulturowy projekt "Othello" zrealizowany wspólnie z Marie Brolin-Tani Dancetheater z Danii w wykonaniu artystów z Polski, Danii i RPA nieco znużył.

Doceniam oczywiście połączenie różnych kultur, wzajemne przenikanie tańców towarzyskich z modern i jazz dance i oczywiście zdaję sobie sprawę, że taki temat jest dla każdego reżysera ogromnym wyzwaniem, niemniej jednak oczekiwałabym od jego realizatorów chwytającego za serce pomysłu, klarowności przekazu i widowiskowości. Tymczasem "Othello" Polskiego Teatru Tańca jest bardzo skromny, wręcz skąpy wizualnie. Ewa Wycichowska i Marie Brolin-Tani z założenia nie rozbudowały go ruchowo. Nacisk został położony jedynie na postać czarnoskórego Othella, który jak w magicznym kręgu raz po raz powtarzał szczegółowo "zaprogramowane" przez choreografa ruchy.

Othello był tak zaborczy na scenie, że trudno się było skupić na przekazie emocjonalnym i treściowym - ekwilibrystyczne wręcz sekwencje z partnerami przyćmiły niemal całkowicie literacki pierwowzór. Nie skreślam tej choreografii, ale każdy z widzów musi sam ocenić, czy ta jednostronność Othella w jazzowym klubie w Johanesburgu lat 50. jest jego wadą czy zaletą.

© Sandra Wilk, serwis tańca


główna     serwis tańca     wszystkie recenzjeodkryć strony od 20.10.2000