główna     serwis tańca     wszystkie recenzje

wolna strefa - serwis tańcaKonkurs choreografii numerycznej
Monako Dance Forum
7-16 grudnia 2006 r.

dla serwisu tańca
konkurs relacjonuje Joanna Szymajda

Obok zaproszonych na Festiwal Tańca i Nowych Technologii artystów, którzy prezentowali się na scenach teatrów, w ramach Monako Dance Forum odbył się regularny konkurs na projekt choreografii numerycznej (czy też instalacji wykorzystującej nowe technologie). Ze wszystkich nadesłanych projektów specjalna komisja wybrała około 40 najlepszych, która zostały następnie zaprezentowane w ramach biennale, a tym samym w konkursie. W tym roku nadesłano ponad 120 projektów (niestety nie było pomiędzy nimi żadnego z Polski), a w konkursie zaprezentowało się 40.

Przyznane zostały następujące nagrody:

1. Nagroda UNESCO dla sztuk numerycznych (10 00O USD). Otrzymała ją Ivani Santana (Brazylia) za projekt zatytułowany Man Made his difference. Jest to projekt rozważający jakość pojęć różnicy, rodzaju i rasy, ich aspektów ekonomicznych i kulturowych. Interaktywny charakter instalacji zaprasza widza do tworzenia wespół z tancerzem w nieograniczonej jakąkolwiek presuponowaną wiedzą improwizacji. Nagrania wideo tej i innych instalacji grupy można obejrzeć na stronie www.poeticatecnologica.ufba.br

2. Nagroda SACD (Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów Dramatycznych) SADC przyznało stypendium w wysokości 5000 euro dla Hillary Goidell i Richarda Siegala (Francja-USA) za projekt zatytułowany If/Then Open Source. Jest to projekt interatywnej, otwartej choreografii multimedialnej, która może być rozbudowana o kolejne elementy tańca/ruchu zarejestrowane przez użytkowników strony internetowej tego projektu (stających się tym samym współtwórcami nieustannie ewoluującego dzieła). Zob: www.speedfish.com/hill.

3. Stypendium SOGEDA (Spółka zarządzania prawami autorskimi twórców z Monako) SOGEDA przyznała dwa stypendia po 5000 euro artystom pochodzącym z krajów słabo wspierających twórczość. Laureatami zostali Rijamalala Rakotuarimamama z Madagaskaru za projekt Dimgadingama oraz Brisa Munoz Parra z Czile za Ejecicios electrocoreograficos. Pierwszy twórca pracował nad metaforą dimgadingamy - tropikalnej rośliny, która może rosnąć i rozmnażać się w bardzo zróżnicowanych warunkach. Tak też widzi artysta ewolucję jednostki we współczesnym świecie, gdzie rozwój technologii i nauki wymusza adaptację, stawiając zarazem pytanie o jej granice, np. klonowanie jako forma rozmnażania. Drugi projekt to międzydyscyplinarny dialog między ciałem a obrazem i dźwiękiem generowanym w czasie rzeczywistym i łączonym według zasad choreograficznych sekwencji. Zob: http://ciacaidalibre.blogspot.com.

4. Stypendium Uniwersytetu Stanowego Arizona. Jest to stypendium oferujące wybranemu artyście 9 miesięcy badań w ramach międzydyscyplinarnego programu badawczego (w którym uczestniczyli m.in. Trisha Brown i Bill T. Jones) i umożliwienie korzystania z programów "Motion Catpure" oraz innych technologii. Stypendium zostało przyznane artyście Chi-min Hsieh z Tajwanu za "Fuente" - projekt, który poddaje szczegółowej analizie materialność ludzkiego ciała, ruchu i poszukuje źródeł "wrodzonych preferencji" do poruszania się. Materialne ciało ludzkie nie jest stabilne, tak, jak je widzimy, ale płynne, tak jak je sobie wyobrażamy. Projekt ten czerpie swoje źródło w buddyjskiej koncepcji "Qi" - rozumianego jako forma ruchu przynależna każdej materii, realnej i duchowej.

5. Stypendium Centrum Choreograficznego w Aix-en-Provence. Centrum oferuje na okres miesiąca swoje studio dla twórcy, który może tam zrealizować swój kolejny projekt. Ta nagroda została przyznana Ivani Santana za Man made his diffrence.

© Joanna Szymajda

© Joanna Szymajda, serwis tańca 2006główna     serwis tańca     wszystkie recenzjeodkryć strony od 20.10.2000