główna     serwis tańca     wszystkie teksty

serwis tańca - wolna strefa11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta
26-30 czerwca 2001, Poznań

dla serwisu tańca
festiwal zapowiada Sandra Wilk


Festiwal Teatralny Malta powoli zaczyna konkurować z Międzynarodową Konferencją Tańca Współczesnego w Bytomiu. Teatry tańca coraz częściej goszczą na poznańskiej imprezie - w tym roku to Malta jako pierwsza pokazuje spektakle Philadelfia Dance Company (Phildanco), którego prezentacje zakontraktowane zostały także przez Konferencję. Michał Merczyński, dyrektor festiwalu nie chciał ujawnić jakie powiązania finansowe łączą Maltę z Konferencją (oświadczył tylko, że Malta płaci pełne honoraria i koszty pobytu Phildanco w Poznaniu). W oficjalnym programie czytamy jednak, że "występ Phildanco jest możliwy dzięki pomocy Ambasady USA w Warszawie i Śląskiego Teatru Tańca".

Nie najlepiej wygląda promocja polskich teatrów tańca na Malcie, na razie rodzime grupy goszczą głównie w programie Malta Off, ale w rozmowie z serwisem tańca Michał Merczyński nie wykluczył, że w następnych edycjach taniec będzie silniej reprezentowany w programie głównym. Co jednak zobaczymy w tym roku?

Przede wszystkim cykl prezentowany przez Phildanco, teatr działający od 1970 roku, założony przez Joan Myers Brown, który w swoim wieczorze zaplanował prezentacje "Echoes: A Celebration of Alvin Ailey" w choreografii Milton Myers z 2000 roku, wznowiony trzy lata temu spektakl "La Valse" (premiera 1979 rok). Na Malcie zobaczymy także "LabessII" w choreografii Davida Browna, który światową premierę miał w zeszłym roku oraz - po przerwie - przedstawienie "Exotica" w choreografii Ronalda Browna, do muzyki Wunmi&Variuos Artists. Poza swoją pracą artystyczną i występami na najbardziej prestiżowych nowojorskich scenach (m.in. Madison Square Garden, Lincoln Ceter) Philadelfia Dance Company znana jest także z działalności edukacyjnej swej założycielki i dyrektora artystycznego. Joan Myers Brown w 1960 roku założyła przecież Filadelfijską Szkołę Sztuk Tanecznych, a od 1992 założyła Międzynarodowe Stowarzyszenie Czarnych w Tańcu, którego jest honorową przewodniczącą.

Malta gościć będzie także załóżoną w 1992 roku Compagnie Willi Dorner z Austrii. Willi Dorner nie ukrywa swoich fascynacji ideami francuskiego filozofa Maurice'a Merleau-Ponty'ego, Dorner podkreśla jednocześnie jedność i dualizm człowieka "podzielonego" na ciało i świadomość. Próbą oddania tego założenia jest prezentowany na Malcie spektakl "mazy" ("zagmatwany") z 1999 roku.
Malta, jak co roku podzielona jest na trzy części: Matla główna, Malta Off i Poznań na Malcie, w ramach której prezentowane są teatry, które mają swoją siedzibę w Poznaniu. W ramach tego cyklu zobaczymy Polski Teatr Tańca Ewy Wycichowskiej. PTT pokaże trzy spektakle: będacy efektem współpracy artystów z Danii, Polski i Republiki Południowej Afryki "Othello", zrealizowany wspólnie z Marie Brolin-Tani Danseteater z Danii, "Stop-Non-Stop" w choreografii tancerki i pedagoga PTT Pauliny Cysewskiej oraz "Hammering" w choreografii Joe Altera, prowadzącego w Warszawie swój teatr Joe Alter Dance Group.

W ramach Malty Off wystąpią: Teatrzyk Okazjonalny z Sopotu, założony w 2000 roku przez Joannę Czajkowską i Jacka Krawczyka, który pokaże spektakl "Kometa donikąd", Teatr DNA - Taniec Zakodowany Genetycznie, którego liderem jest Paweł Mikołajczyk, wcześniej związany z wrocławskim Teatrem Pantomimy i Polskim Teatrem Tańca. DNA zaprosi widzów Malty na swoje pierwsze przedstawienie (teatr istnieje zaledwie od listopada 2000 r.) "Żegnaj Polsko" poświęcone kulturze masowej i czasom PRL-u.

Inne spektakle inspirowane tańcem to Andreja Rauch & John Sweeney (Słowenia) ze swoim multimedialnym spektaklem "Tipke" będącym połączeniem tańca, performence i sztuki wideo, Samba'gage z Francji, który prezentować będzie "Batucada" inspirowany muzyką i tańcem brazylijskim (spektakl będzie miał formę parady muzycznej). Tańcem, pantomimą inspiruje się także grupa teatralna Teatr Gry i Ludzie z Katowic, w spektaklu "Spacer Aniołów", elementów teatru kabuki, pantomimy i kabaretu użwać będzie w swojej prezentacji "Sezon w piekle" szwajcarsko-polski TheaterKomplex.

Nie udało nam się ustalić ile teatrów tańca zgłosiło swoją kandydaturę do programu Malta Off. Dyrektor programu Malta Off Włodzimierz Mielcarek nie odpowiedział jednoznacznie dlaczego dwa dni przed oficjalną konferencją prasową festiwalu odwołano trzy prezentacje spektaklu "Hahmomania" Theatregroup Trava, który obecnie, jako pierwszy w Polsce teatr tańca pracuje nad nowym spektaklem w Podewil w Berlinie. Mielcarek odpowiedział na zadane wprost pytanie wymijająco i niekonkretnie, początkowo zasłaniając się nie dotrzymywaniem terminów nadsyłania zgłoszeń przez grupy. Zapytany - "Czy Trava przysłała swoje zgłoszenie po terminie?", odparł - "Tego nie powiedziałem". Pozostaje jedynie odpowiedzieć na pytanie, czy nie do końca wyjaśniona kwestia podziału finansów w sprowadzeniu Phildanco i odwołane spektakle Travy to jedyne tajemnice tegorocznej Malty?


© Sandra Wilk, serwis tańca
foto: materiały promocyjne MFT Malta


główna     serwis tańca     wszystkie tekstyodkryć strony od 20.10.2000