główna     serwis tańca     wszystkie teksty

serwis tańca - wolna strefaJak wygladały początki
Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji Rozdroże w Warszawie

dla serwisu tańca
tekst publikuje Sandra Wilk


W 1994 roku z inicjatywy Ośrodka Teatralnego Akademia Ruchu i Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie powstał międzynarodowy interdyscyplinarny festiwal prezentujący twórczość artystów przekraczających granice konwencji, gatunków i dziedzin sztuki. Tak powstały Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże. Do czasu eksmisji Ośrodka i teatru Akademia Ruchu z kinoteatru Tęcza część spektakli odbywała się na terenie dawnej siedziby OTAR.

Do udziału w przeglądzie zapraszani są wybitni artyści, którzy najczęściej nigdy przedtem nie gościli w Polsce. Występom towarzyszą prelekcje, projekcje filmowe i warsztaty. Festiwal Rozdroże odbywa się co roku w październiku lub listopadzie. Każda edycja ma swą dominantę. W 1994 roku była to prezentacja prac artystów reagujących na ekspansję mass mediów oraz przegląd sztuki brytyjskiej. W 1995 roku Rozdroże było dedykowane twórczości dwóch wybitnych artystek: Anny Teresy De Keersmeker z Belgii i Meredith Monk z USA oraz prezentacji flamandzkiego tańca nowoczesnego. W 1996 roku festiwal prezentował francuski teatr i taniec nowoczesny. Rok 1997 poświęcono wyłącznie prezentacji artystów z Nowego Jorku pod nazwą The New York Arts Festival. W pierwszych edycjach festiwalu brały udział m.in. teatry Man Act z Wielkiej Brytanii, Theatre du Radeau i Compagne Philippe Genty z Francji, Akademia Ruchu z Warszawy, zespoły tańca nowoczesnego Kazuo Ohno z Japonii, Rosas z Belgii oraz zespół wokalny Meredith Monk z USA. Każda edycja Rozdroża gromadzi ok. 2 tysięcy widzów i uczestników.

Kontakt z wybranymi artystami i kierunkami sztuki ma swoją kontynuację po zakończeniu festiwalu. Przykładowo w 1996 r. zorganizowano eliminacje do szkoły tańca nowoczesnego P.A.R.T.S. w Brukseli prowadzonej przez Annę Teresę De Keersmeker - twórczyni projektu Rosas. W eliminacjach brało udział 50 polskich tancerzy, z których sześciu przyjęto na studia w Brukseli. Poza festiwalem prezentowano także filmy o twórczości Meredith Monk i brytyjskiego zespołu tańca nowoczesnego DV-8.

© Sandra Wilk, serwis tańca


główna     serwis tańca     wszystkie tekstyodkryć strony od 20.10.2000