główna     serwis tańca     wszystkie teksty

serwis tańca - wolna strefa"Billy Elliot"
9 lutego 2001 r. - polska premiera filmu
reżyseria: Stephen Dardly,
zdjęcia: Brian Tufano, scenografia: Maria Djurkovic, muzyka: Nick Angel, występują: Julie Walters, Jamie Bell, Jamie Driven, Gary Lewis, Jean Heywood, produkcja: USA/Wielka Brytania 2000, dystrybucja filmu: UIP-ITI, czas: 110 minut

dla serwisu tańca
film zapowiada Joanna Omorska


Dziś polska premiera najnowszej produkcji Stephena Daldry'ego pt. "Billy Elliot" - filmu, który ma szansę dostać Oscara. "Billy Elliot" opowiada historię chłopca, który zrezygnował z nauki boksu na rzecz baletu. Przełamując wszystkie stereotypy staje się gwiazdą. W roli głównej zobaczymy 13-letniego debiutanta Jamie'go Bella.

To pierwszy film kinowy Stephena Daldry'ego, angielskiego reżysera teatralnego, ale trzeba przyznać, że bardzo udany. Bohaterem filmu jest zwykła sfrustrowana rodzina, pełna lęków, starająca się być wśród sąsiadów correct. Cóż z tego, gdy Billy porzuca boks i zajmuje się baletem klasycznym, sztuką "zarezerwowanej" w społecznym mniemaniu jedynie dla dziewczynek. Dla kolegów Billyego miłość do ta-ca jest niechlubnym wybrykiem, graniczącym z szale-stwem. I w dodatku bezsprzecznie potwierdza (domniemany, jak się później okazuje) homoseksualizm chłopaka.

Film jest doskonałym przedstawicielem najlepszej wody klasycznego społecznego kina brytyjskiego - uprzedzenia społeczeństwo nie przeszkadzają Billemu w wycofaniu się ze swojej decyzji, w potajemnym ćwiczeniu ruchów czy wreszcie z walki o zachowanie godności. U Daldry'ego nie rażą lekko niezgrabne, kościste ruchy Bella (debiutant przecież nigdy wcześniej nie ta-czył w szkole baletowej), wręcz przeciwnie nadają filmowi jeszcze głębszego realizmu. Cała brzydota świata, w którym żyje Billy i jego górnicza rodzina, w jednej chwili przestaje mnieć jakiekolwiek znaczenie - oczywiście w chwili, gdy niezrozumiany i odrzucony chłopak triumfuje na scenie. W finale filmu taniec Billy'ego niszczy wszelkie bariery pokoleniowe, społeczne, staje się pięknym, uniwersalnym językiem docierającym do serca prostych robotników.

© Joanna Omorska, serwis tańca
foto: materiały promocyjne ITI


główna     serwis tańca     wszystkie tekstyodkryć strony od 20.10.2000