główna     serwis tańca     wszystkie teksty

serwis tańca - wolna strefa



Podewil - centrum sztuki współczesnej w Berlinie
podstawowe informacje

dla serwisu tańca
tekst publikuje Sandra Wilk


Podewil - centrum sztuki współczesnej to jeden z największych ośrodków kulturalnych w Berlinie, który uważany jest za pionierski w promocji i prezentacji sztuki współczesnej w Niemczech. Jego działalność podzielona jest na cztery części: muzykę, taniec, nowe media oraz teatr/performance. Ta specyficzna kombinacja i funkcje centrum sztuki współczesnej jakie centrum sztuki współczesnej Podewil pełni sprawiają, że ośrodek ten jest unikatowym miejscem zarówno w Berlinie, jak i w całych Niemczech. Od 1992 roku Podewil promuje nie tylko artystów niemieckich ale wielki nacisk kładzie na popularyzację międzynarodowej sztuki i kultury. Swoją siedzibę w Podewil mają m.in. Nigel Charnock (Wielka Brytania), Arik Hayut (Izrael), Sam Auinger i Rupert Huber (Austria), grupy Bob Squad (Wielka Brytania) i Forced Entertainment (Wielka Brytania).

Kuratorzy Podewil każdego roku zatwierdzają grupę kilku artystów, którym ośrodek w pełni finansuje produkcję premierowego spektaklu. Wsparcie finansowe oferowane przez Podewil to nie tylko opłaty za materiały, nagranie muzyki, opracowanie świateł itp. Centrum sztuki współczesnej Podewil oferuje także pensje dla artystów, profesjonalnie zorganizowaną akcję promocyjną, premierę na deskach Podewilu i poźniejsze międzynarodowe tournee.

W 2001 roku Podewil podjął się produkcji Theatregroup Trava, polsko-fińskiego teatru tańca współczesnego (z siedzibą w Berlinie) - w skład którego wchodzą Anna Jankowska (Polska) i Heini Nukari (Finlandia). Spektakl "No Time For Wasa" jest pierwszą w historii Polski produkcją taneczną w Podewil. Premiera spektaklu odbędzie się podczas International Tanzfest Berlin - Tanz im August w 2001 roku.

Podewil jest nie tylko elitarnym, ale też bardzo popularnym miejscem kontaktu z najnowszą kulturą w Niemczech - w 1998 roku organizowane przez Podewil 300 prezentacji obejrzało ponad 31 tysięcy widzów.

Taniec współczesny w Podewil

Podewil jest organizatorem Tanzfest Berlin będącego największym w Niemczech festiwalu tańca współczesnego i performance'u. Podewilowski Tanzfest Berlin w 1989 roku połączony został z projektem Hebbel Theater tj. "Tanz im August". Obecnie festiwal nosi nazwę International Tanzfest Berlin - Tanz im August. W ramach trwającego ponad trzy tygodnie Tanzfest Berlin pokazywane są także eksperymentalne projekty młodych grup i choreografów. Podczas festiwalu Podewil organizuje warsztaty tańca, fotografii, kompozycji i dramaturgii tańca, wideo, warsztaty dziennikarskie, kursy z uznanymi tancerzami, choreografami i dyrektorami teatrów oraz forum dyskusyjne.

Koordynacją prac jednostki zajmującej się tańcem współczesnym w Podewil zajmuje się tzw. rezydent artystyczny - w 1995 roku funkcję tę zajmowała Sasha Walz, w latach 1996-99 Xavier Le Roy.Podewil jest także producentem i organizatorem innych wydarzeń tanecznych. Na jego deskach prezentowane są produkcje międzynarodowej sceny niezależnej (zarówno tancerzy solowych, jak i grup) oraz sceny lokalnej. W dwóch blokach programowych każdego roku organizowane są pokazy premierowych prac. Na wiosnę W Podewil zobaczyć można m.in. serię "Body Voices", każdego roku organizowaną jest pod innym tematem przewodnim.

Wybrane prezentacje "Body Voices":

1993 - Taniec współczesny z Izraela
1995 - Przestrzeń antropomorficzna (Sasha Walz i goście, Travelogue II)
1996 - Festa Catalana, Koerperstimmen with Nigel Charnock, Izok Kovac, Maurizio Saiu
1997 - Urbaniści Tańca - Hip Hop z Paryża i Berlina (wystąpili m.in. Clara Andermatt, Vera Mantero, Paulo Ribeiro)
1998 - John Jasperse, Kubilai Khan Investigations, Felix Ruckert, Angela Guerreiro
1999 - Renee Copraij, Dennis O'Connor, Thomas Hauert/ZOO, Xavier Le Roy oraz Jonathan Burrows

Studio taneczne w Podewil ma 230 m kw., foyer - 200 m kw, sala główna to 237 m kw. i 221 miejsc siedzących. Scena ma wymiary 7 na 10 metrów, wysokość sceny 5,5 m, komputer świateł ma 48 wyjść, konsoleta dźwięku jest 24 kanałowa.


© Sandra Wilk, serwis tańca
foto: materiały promocyjne Podewil


główna     serwis tańca     wszystkie teksty



odkryć strony od 20.10.2000