główna     serwis tańca     wszystkie teksty

serwis tańca - wolna strefaTaniec na pierwszych stronach gazet

Tematy związane z tańcem, które polskie media uznały za najważniejsze
i poświęciły im najwięcej uwagi (w latach 2000-2005).
Poniższe teksty pochodzą z Serwisu TańcaPolityczno-organizacyjne problemy z polską wizytą Teatru Bolszoj

~~~~~ wiadomości serwisu tańca:

Wielka Gala Gwiazd Rosyjskiej Opery i Baletu

[28.04.2005] W dniach 6-25 maja 2005 r. odbędzie się tournée po Polsce "Gwiazd Rosyjskiej Opery i Baletu" z udziałem solistów Państwowego Teatru Bolszoj Rosji oraz Moskiewskiego Teatru Muzycznego im. S. K. Stanisławskiego i Niemirowicza-Danczenko. Przez kilkanaście dni Bogusław Kaczyński będzie prezentować polskiej publiczności w salach teatralnych i widowiskowych największych miast naszego kraju galę w wykonaniu legendarnych solistów Teatru Bolszoj, Teatru Muzycznego im. Stanisławskiego w Moskwie i orkiestry Filharmonii Białostockiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.
Trasa Bolszoj jest częścią światowego tournée (Japonia, Europa, USA) i będzie biegła przez 16 większych miast polskich. Artyści z Rosji rozpoczną występy od udziału w XII Bydgoskim Festiwalu Operowym, wystąpią na II Poznańskiej Wiośnie Baletowej, dwa razy w Sali Kongresowej, z artystami Teatru Buffo, w katowickim Spodku, a zakończą trasę w Operze Leśnej. W programie Wielkiej Gali znajdą się fragmenty przedstawień, tworzących 230-letnią historię Teatru i rosyjskiej (a także światowej) kultury. Zostaną wykonane arcydzieła światowej muzyki: m. in. arie z oper "Turandot" i "Tosca" Pucciniego, "Rigoletto", "Traviata" i "Otello" Verdiego, "Carmen" Bizeta, "Jolanta" Czajkowskiego, "Kniaź Igor" Borodina, "Halka" Moniuszki i fragmenty z baletów "Giselle" Adama, "Don Kichot" Minkusa, "Chopiniana" Chopina, "Łabędź" Saint-Saënsa. Podczas gali wystąpią gwiazdy rosyjskiej opery i baletu, utytułowane najwyższymi nagrodami i odznaczeniami państwowymi: Zasłużeni Artyści Federacji Rosyjskiej, legendy światowych scen, gwiazdy teatrów Bolszoj, Kirov, Metropolitan Opera, La Scala, Covent Garden, Vienna Opera, Paris Opera i kontynuatorzy wielkich tradycji - młode wybitnie utalentowane pokolenie, zdobywające tylko najwyższe nagrody na konkursach wokalnych i baletowych na wszystkich kontynentach globu.

Problemy z rosyjskim baletem - cz. 1

[11.05.2005] Odwołano część polskich występów solistów Teatru Bolszoj. Powodem były masowe zwroty biletów. Wg organizatorów po wystąpieniu rosyjskiego prezydenta Putina z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej, podczas którego Putin nie wspomniał o zasługach Polaków podczas antyhitlerowskich działań wojennych, polscy widzowie zaczęli zwracać bilety na występy najsłynniejszej rosyjskiej grupy baletowej. Odwołano m.in. jeden koncert w Warszawie, koncert w Lublinie oraz koncert w Olsztynie. Drugi warszawski występ odbył się przy jedynie 500-osobowej publiczności. Organizator zapewnia, że trasa nie będzie przerwana, choć w miastach, w których zwrócono zbyt dużo biletów występy się nie odbędą. Rosyjscy tancerze nie skomentowali w mediach całej sytuacji.

Problemy z rosyjskim baletem - cz. 2

[11.05.2005] Spektakle artystów Teatru Balszoj odwołano także w Szczecinie i Zielonej Górze. Tym razem jako przyczynę podaje się wycofanie się ze współpracy Filharmonii Białostockiej z głównym organizatorem, tj. Podlaską Agencją Koncertową. Zespół FB miał tworzyć oprawę muzyczną do występów tancerzy. Jak podaje "Gazeta Wyborcza" rezygnacja Filharmonii Białostockiej ze współpracy z PAK była spowodowana "nie dotrzymaniem warunków umowy m.in. nie wypłaceniem honorariów za inne koncerty w Polsce". W gazecie czytamy dalej: "To nie pierwszy odwołany koncert Teatru Bolszoj. Wcześniej występy nie odbyły się w Olsztynie, Lublinie i Warszawie. Ich organizatorem była Podlaska Agencja Koncertowa Wiktora Świtoniaka. Za każdy spektakl Świtoniak miał płacić po 20 tys. euro. Nic nie zapłacił i zniknął. Nie odbiera telefonów, biuro jest zamknięte. Zawiadomienie o oszustwie przyjęli białostoccy policjanci i przekazali sprawę do Warszawy".

~~~~~ przegląd prasy:

W Moskwie szczyt Rosja - Unia, w Polsce oburzenie po wystąpieniu Putina.
Wielka awantura o Bolszoj
Organizatorzy odwołali najbliższe koncerty Teatru Bolszoj w Polsce. Powodem miały być poniedziałkowe wydarzenia w Moskwie...
"Rzeczpospolita" (11.05.2005)

- Zaplanowany na wtorek w Olsztynie koncert galowy Teatru Bolszoj i Moskiewskiego Teatru Stanisławskiego został odwołany z powodu małego zainteresowania - poinformował PAP organizator olsztyńskiego koncertu Wojciech Wojtanowski. Nie odbędą się także środowy koncert w Warszawie i sobotni w Lublinie.
"W niektórych miastach występ rosyjskich artystów jest wręcz bojkotowany, prawdopodobnie z powodu poniedziałkowego przemówienia prezydenta Rosji podczas obchodów 60. rocznicy zakończenia II wojny" - powiedział Wojtanowski.
Prezydent Rosji Władimir Putin w wystąpieniu podczas moskiewskich obchodów 60. rocznicy zakończenia wojny nie wymienił Polski w gronie państw koalicji antyhitlerowskiej, nie odniósł się także do pojałtańskiego porządku w Europie.
"Gazeta Wyborcza" (10.05.2005)

Moskiewski Teatr Bolszoj poinformował, że nie organizuje obecnie żadnych występów w Polsce. Dyrekcja teatru podkreśliła, że grupa będąca obecnie na tournee w naszym kraju, która podaje się za zespół teatru Bolszoj, to soliści z różnych teatrów w Moskwie.
"Gazeta Wyborcza" (11.05.2005)

Nigdy nie mówiliśmy, że jesteśmy teatrem Bolszoj, tylko grupą czołowych artystów z moskiewskich teatrów, w tym teatru Bolszoj! Nigdy nie wykorzystaliśmy też logo teatru Bolszoj - bronią się moskiewscy artyści, którzy obecnie przebywają w Białymstoku.
"Gazeta Wyborcza" (12.05.2005)

Kontrowersje wokół odwołanych występów. Tańczą artyści nie Teatr Bolszoj. "To osobliwa zemsta na Putinie" – tak rosyjskie media komentują bojkot rosyjskich artystów. A teatr Bolszoj twierdzi, że w Polsce nie miał wystąpić. Teatr Bolszoj to wolni ludzie i mogą występować gdzie chcą. Biorą wtedy urlop.
"Rzeczpospolita" (12.05.2005)

Kontrowersyjne przemówienie Władimira Putina, który podczas moskiewskich obchodów Dnia Zwycięstwa nie wymienił Polski wśród antyfaszystowskich koalicjantów, doprowadziło do bojkotu spektakli rosyjskich artystów, którzy występują w Polsce jako Teatr Bolszoj (pisała o tym wczoraj "Gazeta"). Najprawdopodobniej jednak używanie nazwy najsłynniejszego rosyjskiego teatru przez bojkotowanych Rosjan jest nadużyciem.
"Gazeta Wyborcza" (11.05.2005)

Z moskiewskiej Galerii Tretiakowskiej prawdopodobnie zniknie wystawa Warszawa - Moskwa/Moskwa - Warszawa, stanowiąca część wielkiego polsko-rosyjskiego projektu kulturalnego, twierdzi "Trybuna". Miałby to być odwet za odwoływane w Polsce występy artystów rosyjskiego teatru Bolszoj.
"Gazeta Wyborcza" (12.05.2005)


© serwis tańca
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     wszystkie tekstyodkryć strony od 20.10.2000