główna     serwis tańca     wszystkie teksty

serwis tańca - wolna strefaTaniec na pierwszych stronach gazet

Tematy związane z tańcem, które polskie media uznały za najważniejsze
i poświęciły im najwięcej uwagi (w latach 2000-2005).
Poniższe teksty pochodzą z Serwisu TańcaSkandal w Turkmenistanie - prezydent Saparmurad Nijazow podjął decyzję o likwidacji teatru opery i baletu, filharmonii i centrum estrady

~~~~~ wiadomości serwisu tańca:

Skandal w Turkmenistanie

[13.04.2001] W Turkmenistanie, byłej republice ZSRR w Azji Środkowej Saparmurad Nijazow, prezydent sprawujący niepodzielną władzę w Turkenistanie podjął decyzję o likwidacji teatru opery i baletu, filharmonii i centrum estrady. Nijazow zwany także Turmenbaszi ("ojciec Turkmenów") jest prezydentem zamieszkałego przez 5 milionów ludzi kraju od 10 lat. W ciągu swojego panowania Nijazow - za czasów istnienia ZSRR wysoki funkcjonariusz i sekretarz lokalnej partii komunistycznej - coraz bardziej podsyca kult swojej postaci - na głównych placach wciąż budowane są jego pomniki, główne ulice miast nazywane są jego imieniem itp.
Likwidację opery, baletu i filharmonii "ojciec Turkmenów" uważa za przejaw obcej kultury. W piątkowej "Izwiestii" motywował swoją decyzję słowami: "Jak można zaszczepiać Turkmenowi miłość do baletu, skoro nie mamy baletu we krwi". W wystąpieniu telewizyjnym w tej sprawie Nijazow twierdził, że "Nie należy próbować zakorzeniać u siebie sztuki, która powstała w innym regionie. Trzeba rozwijać własną sztukę narodową", i dodał " Ja baletu nie rozumiem, po co mi on?". Nijazow w miejsce zlikwidowanych ośrodków kultury powołał instytucję o nazwie Narodowe Centrum Kultury, które będzie promować i badać tylko i wyłącznie narodową kulturę i sztukę z Turkmenistanu.

~~~~~ przegląd prasy:

Dożywotni prezydent Turkmenistanu, 64-letni Saparmurad Nijazow, który wyjął spod prawa operę, cyrk i balet (...) W listopadzie 2004 turkmeński przywódca wydał drugi tom swego traktatu filozoficznego "Ruhnama” ("Zwierciadło duszy"), w którym ostrzega rodaków przed nielojalnością następującymi słowy: "Kiedy świnia wchodzi na drabinę, ginie jedność narodu". Nijazow postanowił, że z tak wiekopomnym dziełem powinni się zapoznać wszyscy Turkmeni. Nawet zdający egzamin na prawo jazdy muszą studiować "Ruhnamę" przez 16 godzin.
Tygodnik Przegląd, 2004

Saparmurad Nijazow to obecny prezydent Turkmenistanu. Urodzony 19 lutego 1940 w Aszchabadzie. Aktywnie działał w turkmeńskiej partii komunistycznej. W 1990 roku został prezydentem Turkmeńskiej SRR. Pod jego rządami Turkmenistan proklamował 27 października 1991 niepodległość. W wyborach w czerwcu 1992 roku zdobył 99,5% głosów. W wyniku referendum w styczniu 1994 roku jego mającą trwać 5 lat kadencję przedłużono do 2002 roku. 28 grudnia 1999 roku w obliczu przybliżającego się końca jego rządów parlament ogłosił go dożywotnim prezydentem Turkmenistanu. Saparmurad Nijazow rządzi państwem w sposób dyktatorski, a jego osoba jest przedmiotem kultu. Dzień jego urodzin jest świętem narodowym, a sam Nijazow przyjął tytuł Turkmenbaszy, czyli ojca wszystkich Turkmenów, zaś komisja historyków ustaliła, że jest on potomkiem Aleksandra Wielkiego. W jego rękach skupia się cała władza w państwie. Jest nie tylko prezydentem, ale także prezesem Rady Ministrów, przywódcą wyższego organu władzy ustawodawczej - Narodowego Zgromadzenia Chałk Masłachaty, przewodniczącym Konwentu Seniorów, przewodniczącym założonej przez samego siebie Demokratycznej Partii Turkmenistanu, jedynej sprawującej władzę w państwie, najwyższym dowódcą sił zbrojnych, przewodniczącym Rady Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego. Interesy państwa podporządkowane są interesom członków rodziny Nijazowa, która przejęła cały turkmeński rynek wełny, bawełny, nafty, gazu ziemnego oraz innych cennych surowców.
Encyklopedia u Lumana, 2004


© serwis tańca
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     wszystkie tekstyodkryć strony od 20.10.2000