główna     serwis tańca     wszystkie teksty

serwis tańca - wolna strefaTaniec na pierwszych stronach gazet

Tematy związane z tańcem, które polskie media uznały za najważniejsze
i poświęciły im najwięcej uwagi (w latach 2000-2005).
Poniższe teksty pochodzą z Serwisu TańcaAtak terrorystyczny w teatrze na Dubrowce podczas musicalu Nord-Ost (2003-2002)

~~~~~ wiadomości serwisu tańca:

Wrócił "Nord-Ost"

[24.02.2003] Moskiewski teatr na Dubrowce wznowił w 8 lutego wystawianie musicalu "Nord-Ost" (autorstwa Gieorgija Wasiliewa i Aleksieja Iwaszczenki) - sztuki przerwanej przed trzema miesiącami przez atak uzbrojonych separatystów czeczeńskich. 23 października 2002 r. terroryści pod dowództwem Mowsara Barajewa zajęli teatr i wzięli ponad 800 widzów jako zakładników. 26 października nastąpił szturm rosyjskich sił specjalnych. Użyty przez nie gaz zabił 41 terrorystów i ponad 120 zakładników. Na premierę nowego "Nord-Ostu" przybyli przedstawiciele władz Rosji - mer Moskwy Jurij Łużkow, wicepremier Rosji Walentina Matwijenko. Spektakl poprzedzono minutą ciszy dla uczczenia pamięci ofiar październikowej akcji terrorystycznej. "Nord-Ost" oparte na podstawie powieści Wieniamina Kawierina "Dwaj kapitanowie" opowiada o wystawionej na poważną próbę miłości dwojga ludzi wplecionej w burzliwe czasy historyczne. Początek akcji to rok 1913, koniec w trakcie II wojny światowej.

Ostatni spektakl "Nord-Ost"

[09.05.2003] Producenci musicalu "Nord-Ost" zapowiedzieli ostateczne pożegnanie spektaklu z Moskwą. 10 maja odbędzie się ostatnie, 410 przedstawienie. Wspomniane zostało też ewentualne tournee po Europie, nie podano jednak konkretnych krajów. 27 czerwca odbędzie się ostatnie w historii musicalu "Nord-Ost" przedstawienie, które gościć będzie właśnie Warszawa. "Nord-Ost" jest pierwszym rosyjskim musicalem stworzonym zgodnie z klasycznymi kanonami Broadway'u i wystawianym codziennie. Niestety, jego popularność i zawsze pełna widownia zwróciły uwagę bojowników czeczeńskich, którzy wybrali właśnie Teatr na Dubrowce pod arenę dramatycznej akcji terrorystycznej. "Nord-Ost" przetrwał, splamiony krwią niewinnych ofiar. Ludzie zjednoczyli się w bólu i pomogli przy odbudowie spektaklu jako symbolu zwycięstwa dobra nad złem. Ofiarowane środki finansowe na odrodzenie spektaklu zamieniły się w darmowe bilety dla weteranów, osób niepełnosprawnych, ubogich rodzin oraz, przede wszystkim, dla dzieci i młodzieży. Dla uczczenia pamięci wszystkich ofiar ataku od dnia drugiej premiery 8 lutego do 10 maja odbędzie się 100 spektakli. 10 maja - ostatni spektakl na Dubrowce, 27 czerwca - ostatni spektakl w historii (Warszawa, Sala Kongresowa, 20.00).

~~~~~ przegląd prasy:

Dramat moskiewski - kilka dni napięcia, śmierć setek ludzi, łzy, pogrzeby, nienawiść, pragnienie zemsty, a jednocześnie setki pytań. Gdzie tkwią przyczyny desperackiego czynu grupki Czeczeńców, chętnie określanych mianem terrorystów? Dlaczego do tego doszło? Aby to zrozumieć, trzeba się cofnąć pamięcią do 1994 roku, a nawet kilka lat wcześniej, gdy tworzyło się państwo czeczeńskie - państwo, na które zgody Moskwy nie było i nie ma.

Pierwsza czeczeńska wojna 1994-1996, druga 1999 - 2000, poprzednie podobne akcje w Budionnowsku i Pierwomajsku. Byłem tam wielokrotnie. Widziałem na własne oczy bestialstwa dokonywane przez rosyjskich degeneratów, bo tego co widziałem, normalny człowiek nie byłby w stanie zrobić. Widziałem bestialstwa czeczeńskich wyrzutków, dla pieniędzy porywających ludzi, mordujących z chęci zysku. Widziałem kraj, w którym przez dwa lata po wojnie nie odbudowano ani jednego domu z wyjątkiem prezydenckiego pałacu. Spróbujmy zrozumieć sytuację ludzi zdesperowanych, poniewieranych, którym odmówiono godności, prawa do życia w spokoju, tylko dlatego, że zamarzyła im się wolność od pogrążonej w chaosie, korupcji, bezprawiu i niegodziwości Rosji. Spróbujmy też zrozumieć racje rosyjskich decydentów, z którymi utożsamia się wysoki oficer specnazu, niedawno jeszcze dowódca jednostki specjalnej "Witiaź", kierujący szturmem na Budionnowsk, aktywnie współpracujący ze sztabem operacji w teatrze na Dubrowce. [Kolejny odcinek cyklu "Dziwny jest ten świat" jest próbą wyjaśnienia przyczyn dramatycznego czynu Czeczeńców*]
Waldemar Milewicz, "Dziwny jest ten świat", Telewizja Polska*

* Waldemar Milewicz zginął 7 maja 2004 roku wraz z Mounirem Bouamrane, od kul zamachowców na drodze pod Bagdadem, kiedy jechał zbierać materiały do swego kolejnego reportażu. Program "Dziwny jest ten świat" prezentował reporterskie wyprawy Waldemara Milewicza.

"Nord-Ost" poraża monumentalnością i błyskawicznymi zmianami scenerii. Najbardziej spektakularną sceną, na którą wszyscy czekają jest moment, w którym pojawia się naturalnej wielkości samolot. W trakcie przedstawienia na scenę wjeżdża także tramwaj, zaś w ostatnim ujęciu równa powierzchnia sceny zmienia się w bryły lodu, spod których wyłania się dziób zatopionego statku. Kostiumy to 380 oszałamiających kreacji.
Popularność widowiska i zawsze pełna widownia zwróciły uwagę bojowników czeczeńskich, którzy wybrali właśnie Teatr na Dubrowce jako arenę dramatycznej akcji terrorystycznej. Zamach 23 października 2002 roku przerwał 323 spektakl "Nord-Ostu". W wyniku ataku życie straciło 129 osób, wśród nich z zespołu teatru 15 dorosłych osób i 2 dzieci.
"Nord-Ost" jednak przetrwał. Ludzie zjednoczyli się w bólu i pomogli przy odbudowie spektaklu jako symbolu zwycięstwa dobra nad złem. Ofiarowane środki finansowe na odrodzenie spektaklu zamieniły się w darmowe bilety dla weteranów, osób niepełnosprawnych, ubogich rodzin oraz, przede wszystkim, dla dzieci i młodzieży. Dla uczczenia pamięci wszystkich ofiar ataku od dnia drugiej premiery 8 lutego do 10 maja odbyło się 100 spektakli.
www.culture.pl

23 października 2002 roku tytuł "Nord-Ost"obiegł świat, kiedy grupa czeczeńskich terrorystów zajęła teatr, biorąc ponad 700 zakładników. W wyniku nieudanej akcji służb specjalnych zginęło 129 zakładników, w tym 17 osób z zespołu teatru. Spektakl wznowiony po trzech miesiącach nie cieszył się już takim powodzeniem jak przed atakiem i w maju zszedł z afisza po rekordowej liczbie 411 przedstawień. - Niewiele zdarzeń przeżyliśmy tak jak zamknięcie "Nord-Ost". Dla wszystkich nas Dubrowka był jak rodzinny dom - powiedział Aleksiej Iwasienko, współtwórca spektaklu.
"Gazeta Wyborcza" 27.06.2003

"Nord-Ost" powraca na scenę po 3,5 miesiąca od incydentu, do którego doszło 23 października: w drugim akcie przedstawienia terrorystyczne komando pod dowództwem Mowsara Barajewa zajęło teatr, wdarło się na scenę i wzięło ponad 800 widzów jako zakładników. 26 października nad ranem nastąpił szturm rosyjskich sił specjalnych. Użyty przez nie gaz doprowadził jednak do kolejnej tragedii - wraz z 41 zabitymi terrorystami śmierć poniosło ponad 120 zakładników. (...) Wznowienie przedstawienia uważane jest za jedno z największych wydarzeń kulturalnych Rosji od początku tego roku. Według jednego z sondaży, za powrotem "Nord-Ostu" na scenę opowiedziało się 84 proc. mieszkańców Moskwy. Bilety na najbliższe kilka dni od dawna są wyprzedane.
"Gazeta Wyborcza" 8.02.2003


© serwis tańca
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     wszystkie tekstyodkryć strony od 20.10.2000