główna     serwis tańca     wszystkie teksty

serwis tańca - wolna strefaTaniec na pierwszych stronach gazet

Tematy związane z tańcem, które polskie media uznały za najważniejsze
i poświęciły im najwięcej uwagi (w latach 2000-2005).
Poniższe teksty pochodzą z Serwisu TańcaAtak terrorystyczny na World Trade Center i kryzys artystyczny na West End (2005-2001)

~~~~~ wiadomości serwisu tańca:

Wiadomości specjalne

[11.09.2001] 11 września 2001 roku w USA terroryści zaatakowali samolotami pasażerskimi obie wieże World Trade Center (WTC) i Pentagon. Jeden z porwanych samolotów rozbił się w pobliżu Białego Domu. W wyniku zamachu terrorystycznego obie wieże WTC zawaliły się. Zginęło kilka tysięcy niewinnych osób. To największy atak zbrojny na terenie Stanów Zjednoczonych od czasu ataku na Pearl Harbour podczas II wojny światowej.

Wielki kryzys na West Endzie

[02.10.2001] Brytyjski przebój musicalowy "Peggy Sue wyszła z mąż" został zdjęty z afisza. Sześć tygodni po premierze musical, podobnie jak inne choreografie, dotkliwie odczuł skutki ataków terrorystycznych na World Trade Center w Nowym Jorku. Biznes kulturalny, szczególnie teatralny, notuje 30-procentowe straty. Na West Endzie odwoływany jest spektakl za spektaklem. Rząd Wielkiej Brytanii szacuje straty na 2,5 miliardy funtów. Kryzys turystyczny - głównie wywołany odwołaniem rezerwacji na podróże samolotami - dotkliwie dotnął także Kanadę, Australię, Japonię, Nową Zelandię, Indie i Singapur. Musical "Peggy Sue wyszła za mąż" zanotował straty w wysokości 30 tysięcy funtów w ciągu jednego tygodnia po ataku na WTC.

~~~~~ przegląd prasy:

Początek XXI wieku rozpoczęła według wielu dziennikarzy, politologów i historyków tragedia z 11 września 2001 r. Terroryści znając siłę mediów nauczyli się wykorzystywać je do własnych celów. Już Irlandzka Armia Republikańska potrafiła zapewnić obecność dziennikarzy w miejscu swych zamachów bombowych. Obraz z ataku na wieże WTC w Nowym Jorku przekazały telewizje całego świata potęgując wrażenie dezorientacji i przerażenia. Ten czynnik z dużym prawdopodobieństwem uwzględnili terroryści planując atak. W zeszłym roku porywacze wielokrotnie umieszczali w Internecie zdjęcia i filmy przedstawiające egzekucje zakładników w Iraku. Globalna sieć służy im także do przedstawiania opinii publicznej swojej ideologii. Terroryści XXI wieku umieją korzystać z mediów, wykorzystują je obok broni jako jedno z podstawowych narzędzi działalności.

Telewizja nie musi się znajdować w rękach terrorystów by mogli zrobić z niej użytek. Podczas ataku 11 września 2001 stacje telewizyjne nieświadomie stały się częścią planów Al.-Kaidy. Telewizja posłużyła też terrorystom czeczeńskim atakującym teatr na Dubrowce w Moskiwie w październiku 2002 i w Biesłaniu 1 września 2004. Medium to zostało wykorzystane także na masową skalę dopiero podczas operacji irackiej. Kiedy żołnierze US Marines wyważyli w grudniu drzwi domu w Faludży w zachodnim Iraku, odkryli za nimi rozbudowane studio telewizyjne, wyposażone w kamery wideo i komputery służące do obróbki obrazu.

Kapitan Ed Batiga, który dowodził żołnierzami biorącymi udział w opisywanej akcji twierdzi, żę biała ściana służąca za tło nagrywanych scen była zbryzgana krwią. Obok wisiała czarno-złota flaga islamskiej grupy terrorystycznej, którą podejrzewa się o zabicie kilkunastu osób porwanych w Iraku w ubiegłych miesiącach. Marines przybyli za późno, by uratować Margaret Hassan, 59 letnią Irlandkę porwaną w Iraku. Zamordowano ją w listopadzie. Porywacze nakręcili i dostarczyli do telewizji al-Jazeera dwa filmy z jest Margaret Hassan. Stacja nadała pierwszy nagrany kilka godzin po porwaniu Irlandki. Drugi pokazujący jej śmierć nie został emitowany. - Współcześni radykalni bojownicy islamscy nie chcą osiągnięcia określonego celu, takiego jak zwolnienie więźniów za okup. Zależy im, żeby wywrzeć przerażające wrażenie na ludziach Zachodu, wywołać strach, który tkwi w podświadomości. Z drugiej strony adresatem przekazu są Muzułmanie, których filmy mają sprowokować do działania. Pomyśl, czemu musimy to robić. Zobacz jak poważna jest sytuacja. Obudź się bracie, zdają się mówić - wyjaśnia fenomen przerażającego reality show Jason Burke w artykule zamieszczonym w tygodniku "The Observer".
Marcin Matuzik. 5 lutego 2005, www.terroryzm.net

(...) W zamachu zginęły 2752 osoby (stan na 29 października 2003), w tym pięciu Polaków. Bardzo duże straty poniosły służby miejskie, głównie straż pożarna i policja - w trakcie akcji ratunkowej poległo ponad 300 funkcjonariuszy. Ostateczna liczba ofiar jest o 40 osób mniejsza w stosunku do poprzedniej wersji, która jest już zawarta w niektórych encyklopediach. Ustalając liczbę ofiar i ich tożsamość, po raz pierwszy w historii posłużono się na tak wielką skalę badaniami kodu genetycznego, które były praktycznie jedynym sposobem identyfikacji szczątków ofiar. Była to pierwsza udana operacja tego typu w historii oraz zamach, który pociągnął za sobą więcej ofiar i strat materialnych niż jakikolwiek wcześniejszy w historii Stanów Zjednoczonych i całego świata. Po zamachu wskazywano wielu podejrzanych (m.in. amerykańskie milicje niechętne władzom federalnym i antyglobalistów). Ostatecznie winą obarczono organizację al-Kaida dowodzoną przez Osamę bin Ladena. Jednak niektórzy wierzą, że za atakiem stały Mossad lub CIA. 29 października 2004 roku arabska telewizja satelitarna Al-Dżazira nadała wystąpienie Osamy bin Ladena, w którym wziął on na siebie odpowiedzialność za zamachy z 11 września 2001 roku i zagroził ich powtórzeniem. Oświadczył, że ataki terrorystyczne na USA to przejaw walki o wolność.

Atak ten był bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia tak zwanej "wojny z terroryzmem", której pierwszym etapem był atak na rządzony przez talibów Afganistan, gdzie przebywał Osama bin Laden oraz zaostrzenie środków bezpieczeństwa (m.in. na lotniskach) i wprowadzenie w wielu krajach ustaw antyterrorystycznych, które w niektórych przypadkach ograniczają prawa obywatelskie. Nie brak głosów, że władze amerykańskie nadużywają zamachu do usprawiedliwienia ataków na Afganistan i Irak oraz ograniczenia praw obywatelskich. Zamach ten był również przyczyną poważnego kryzysu branży lotniczej i turystyki, ale zarazem spowodował poważne zmiany w procedurach bezpieczeństwa w USA i na całym świecie.
Wikpedia, Wolna Encyklopedia


© serwis tańca
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     wszystkie tekstyodkryć strony od 20.10.2000