główna     serwis tańca     wszystkie teksty

serwis tańca - wolna strefaBattery Dance Company (USA)
czwarta wizyta w Polsce
19 czerwca - 5 lipca 2002

dla serwisu tańca
wizytę zapowiada Joanna Omorska


Od 19 czerwca do 5 lipca tego roku, amerykański teatr tańca Battery Dance Company będzie występować w Polsce w ramach letniego tournee po krajach bałtyckich. Teatr zaprezentuje się w czterech przedstawieniach: dwóch całkiem nowych - "Used Car Salesman" i "Mother Goose", we wznowieniu "the anyones ballet" oraz w spektaklu "Layapriya" (w sanskrycie słowo to oznacza tego, który kocha rytm).

Dodatkowo, Battery Dance Company pokaże swój nowy, niezwykły projekt artystyczny "SOLO PROJECT". Artyści tańczą w niecodziennych miejscach tj. parki, skwery, dworce. Ta wyjątkowa idea, poprzez zlikwidowanie granicy między sceną, a widownią, pozwala tancerzom na nawiązanie kontaktu z publicznością i zaangażowanie jej w bardziej bezpośredni sposób. Zespół Battery powstał w tej dzielnicy Nowego Jorku, która najdotkliwiej ucierpiała na skutek terrorystycznego ataku na World Trade Center.

"Mother Goose"
("Pani Gęś" - tytuł zbioru wierszy dla dzieci)
Choreografia: Jonathan Hollander
Muzyka: Frank Carlberg, w wykonaniu Battery Dance Company
Nagranie z taśmy: Kwintet Franka Carlberga, śpiewa Christine Correa
Słowa do muzyki: Kenneth Rexroth
Oświetlenie: Pat Dignan
Kostiumy: Michel Kimsa
Tancerze: Tadej Brdnik, Virginie Mécene, Maurizio Nardi, Kevin Predmore, Mariella Rietschel, Adrianna Thompson
Premiera: październik 2000, Nowy Jork

W spektaklu treść zbioru wierszyków dla dzieci "Pani Gęś" przełożono na język tanecznych gestów i muzyki. Akcja sześciu rozdziałów przeniesiona zostaje w świat ludzi dorosłych i świat dziecinnego pokoju. Widzowie wyruszają wraz z tancerzami w podróż do różnych wymiarów światła i cienia, doświadczają poczucia bezpieczeństwa i strachu przed nieznanym, wędrują po świecie lalek, zabawek i ludzi.

"Layapriya"
Choreografia: Jonathan Hollander
Muzyka: Eero Hämeenniemi
Oświetlenie: Pat Dignan
Kostiumy: Noelle Braynard
Tancerze: Tadej Brdnik, Virginie Mécene, Kevin Predmore, Maurizio Nardi Mariella Rietschel, Adrianna Thompson
Muzyka z taśmy: Zespół Filharmonii z Helsinek pod dyrekcją Jurjena Hempela
Premiera: luty 1998, Nowy Jork

Słowo Layapriya w Sanskrycie oznacza "tego, który kocha rytm", gdzie wyraz "rytm" odnosi się nie tylko do muzyki, ale również do upływającego czasu. W spektaklu wyszukane gesty i wybijanie rytmu zdradzają źródło inspiracji, jakim dla choreografa była przebogata tradycja hinduskiej sztuki tańca. Jednak odwołania te w sposób płynny łączą się z elementami tańca współczesnego, co świadczy o kunszcie Hollandera w podpatrywaniu, zrozumieniu i wykorzystaniu tradycji wschodniej Azji. W narracji brak jest dosłowności, gdyż spektakl zdaje się być odzwierciedleniem mitów drzemiących w podświadomości.

"Used Car Salesman"
("Sprzedawca używanych samochodów")
Choreografia: Jonathan Hollander
Muzyka: Michael Daugherty, w wykonaniu Ethos Percussion Ensemble
Oświetlenie: Pat Dignan
Tancerze: Tadej Brdnik, Maurizio Nardi
Premiera: październik 2000, Nowy Jork

Dwaj zataczający się, wirujący i poszturchujący się jegomoście wprowadzają widzów w tajniki sprzedaży samochodów. Odkrywają przed nimi prawdę o tym, jak pozyskuje się zaufanie klienta oraz jak wyciąga się pieniądze z jego kieszeni!

"the anyones ballet"
("balet kogobądź")
Choreografia: Jonathan Hollander
Muzyka: Ricky Ian Gordon, w wykonaniu Battery Dance Company
Wiersz: e cummings
Oświetlenie: Pat Dignan
Kostiumy: Noelle Braynard
Tancerze: Virginie Mécene, Maurizio Nardi, Kevin Predmore, Mariella Rietschel, Adrianna Thompson

Premiera the anyones ballet odbyła się w 1988, a w roku 2000 została ponownie wprowadzona na scenę z okazji 25-lecia istnienia zespołu Battery. Spektakl jest na swój sposób próbą sportretowania Nowego Jorku i stał się znakiem rozpoznawczym zespołu Battery podczas pierwszego tournee po Południowej Azji (1992), gdy wystawiono go w Bombaju w Narodowym Centrum Sztuki Scenicznej. W USA prezentowano go w Centrum Sztuki Scenicznej im. Johna F. Kennedy'ego w Waszyngtonie oraz podczas tournee po wschodzie i zachodzie kraju. Kompozytor spektaklu, Ricky Ian Gordon, jest uznanym autorem utworów wokalnych i muzyki teatralnej, a the anyones ballet jest jedną z czterech jego kompozycji dla Battery Dance. Tylko dla tego zespołu skomponował utwory taneczne. Tytuł spektaklu nawiązuje do znanego wiersza E. Cummingsa (anyone lived in a pretty how town...), który stał się inspiracją dla całego dzieła i motywem końcowych elementów tanecznych.

Historia Battery Dance Company

Battery Dance Company powstał w 1976 roku na Dolnym Manhattanie. Był to ten sam rok, w którym żeglarze z całego świata, na olbrzymich żaglowcach, zebrali się w Nowym Jorku na obchodach 200-lecia Ameryki, aby zamanifestować swoje dążenie do pokoju i porozumienia między narodami. To właśnie duch braterstwa, wspaniale ucieleśniony podczas tych wydarzeń, stał się mottem zespołu Battery. Tegoroczne, Bałtyckie Tournee grupy jest kontynuacją tych idei. Pragnieniem członków zespołu, wywodzących się z sześciu krajów, jest zaprezentowanie publiczności w pięciu państwach spektakli, sympozjów, warsztatów oraz wydarzeń artystycznych typu "performance".
Uczta artystyczna, jaką zapewne stanie się tournee zespołu, była możliwa dzięki pracy i wsparciu wielu osób działających w międzynarodowych instytucjach, agencjach rządowych, fundacjach oraz dzięki samym artystom. Tournee zespołu zbiega się czasowo z dwiema rocznicami: 750-leciem Sztokholmu i 700-leciem estońskiego miasta Rakvere. Oba miasta będą po raz pierwszy gościć zespół. Specjalne znaczenie ma dla grupy również czwarta wizyta Battery w Polsce. Z krajem tym grupa czuje się szczególnie związana, ze względu na owocną wymianę doświadczeń artystycznych, do jakiej dochodziło w ubiegłych latach między artystami Battery a artystami Śląskiego Teatru Tańca, artystami występującymi na festiwalu Malta oraz wieloma instytucjami i osobami prywatnymi.
Battery Dance Company powstało w tej części Nowego Jorku, w której nie było profesjonalnych scen, dlatego pierwsze spektakle odbywały się w miejscach publicznych, przez co docierały do widzów nie przyzwyczajonych do tańca współczesnego. Ten szczególny aspekt działalności zespołu Battery - znajdywanie alternatywnych przestrzeni scenicznych i zaskakiwanie widzów obecnością sztuki baletowej w parkach, szkołach, teatrach, w rożnych odległych miejscach kuli ziemskiej - jest jego cechą charakterystyczną. Występy 27-letniej już grupy niejednokrotnie są centralnym punktem międzynarodowych festiwali. Specjalnie dla potrzeb tournee po krajach bałtyckich powstał niezwykły projekt artystyczny - Solo Projects. Jest on wynikiem twórczych poszukiwań Jonathana Hollandera, dyrektora artystycznego grupy i choreografa. Podczas spektakli przygotowanych w ramach tego projektu solista wchodzi w interakcje z publicznością w miejscach alternatywnych dla teatrów. Battery Dance Company wywodzi się z Nowego Jorku. W hołdzie ofiarom tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 zespół wystawił na ulicach Dolnego Manhattanu pierwszy spektakl artystyczny w stylu "performance". Zespół pragnie pełnić rolę pokojowego i kulturowego emisariusza Dolnego Manhattanu.

Poprzednie wizyty Battery Dance Company w Polsce

1996 - Pierwsza wizyta w Polsce Jonathana Hollandera, twórcy i dyrektora artystycznego Od tej pory Battery Dance Company dociera do szkół tańca i instytucji kulturalnych w Polsce; członkowie grupy prowadzą warsztaty tańca i klasy mistrzowskie dla studentów szkół tańca w Bytomiu i Poznaniu.

1998 - Pobyt Jonathana Hollandera w Bytomiu. Początek współpracy z Jackiem Lumińskim i Śląskim Teatrem Tańca. W 1999 roku, zespół Battery Dance Company pomógł artystom Śląskiego Teatru Tańca zadebiutować na amerykańskich scenach. Zarówno Jacek Lumiński, jak i Jonathan Hollander podejmują działania mające na celu stworzenie platformy do wymiany kulturalnej między Stanami Zjednoczonymi a Polską.

2000 - Tournee zespołu po 8 miastach Polski: Warszawa, Lublin, Poznań (Festiwal MALTA), Słupsk, Ustka, Gdańsk (Festiwal FETA), Bytom i Kraków.

© Joanna Omorska, serwis tańca
foto: materiały promocyjne Battery Dance Company, za zgodą Multi-Event Communications


główna     serwis tańca     wszystkie tekstyodkryć strony od 20.10.2000