główna     serwis tańca     wszystkie teksty

serwis tańca - wolna strefaSanktpetersburski Państwowy
Balet Męski Valerija Michajlovskiego
7 maja 2003 r., Sala Kongresowa, Warszawa

dla serwisu tańca


W 1992 roku powstał nowy oryginalny zespół baletowy, nie mający swoich odpowiedników w świecie - Sanktpetersburski Balet Męski, założony przez znanego tancerza z Sankt Petersburga, zasłużonego artystę Rosji, Valerija Michajlovskiego. Już pierwsze występy zespołu wywołały ogromne zainteresowanie zarówno widzów, jak i specjalistów sztuki baletowej, którzy nazwali to wydarzenie "rewolucją w rosyjskim balecie" i "sensacją sezonu".

I rzeczywiście, po raz pierwszy w historii rosyjskiego baletu powstał zespół, w skład którego wchodzą wyłącznie mężczyźni. Po raz pierwszy też mężczyźni tańczą w baletkach i wykonują legendarne partie żeńskie z klasycznego repertuaru baletowego. Zdaniem krytyków, zachwyt i zdziwienie wywołują mistrzostwo wykonawców i ich znakomita technika tańczenia na czubkach palców.

Wyjątkowość zespołu wyraża się poprzez wirtuozerię tancerzy, którzy w pierwszej części wykonują skomplikowane współczesne role męskie, zaś w drugiej - ze wspaniałym opanowaniem techniki tańca w baletkach, z cudownym stylem, z delikatną dawką humoru i gustu wykonują żeńskie partie z baletu klasycznego. Specjaliści podkreślają, że ten niebywały sukces, który towarzyszy każdemu wystąpieniu zespołu Valerija Michajlovskiego, jest wynikiem profesjonalizmu, współczesnego spojrzenia na balet i oryginalnej reżyserii.

O zespole napisano ponad trzysta wyrażających zachwyt recenzji, które pojawiły się nie tylko w Rosji, państwach byłego ZSRR, ale i na całym świecie. Artykuły poświęcone zespołowi drukowane były w tak renomowanych pismach, jak np. amerykański "Dance Magazine", "The New York Times", angielski i japoński "Dance" oraz w specjalistycznych pismach Francji, Finlandii, Grecji, Japonii, Korei Płd., Izraela, RPA, Hiszpanii, Macedonii i in. Powstało mnóstwo filmów i programów telewizyjnych w krajach Europy, Ameryki, Australii, WNP.

Zespół Michajlovskiego reprezentował Rosję na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. podczas organizowanego przez UNESCO festiwalu "Kopenhaga-96", jak również podczas międzynarodowego festiwalu "Gwiazdy Światowego Baletu". Zespół występował na najbardziej znanych scenach Rosji i świata - m.in. "Lincoln Center" w Nowym Jorku, w głównych salach koncertowych i teatrach Tokio, Kopenhagi, Helsinek, Jerozolimy, Seulu, Cape Town, Johannesburga, Szanghaju, Pekinu, Moskwy, Sankt Petersburga, Kijowa, Mińska, Rygi, Tallina i Wilna. Dotychczas powstało 6 spektakli. Każdy z nich stanowi kolejny etap w rozwoju współczesnej sztuki baletowej. Zespół Michajłowskiego w dziejach baletu umiejscowił się już na stałe.

© Makro Concert
foto: materiały promocyjne Makro Concert


główna     serwis tańca     wszystkie tekstyodkryć strony od 20.10.2000