główna     serwis tańca     wszystkie wywiady

serwis tańca - wolna strefaKpię sobie z wszelkich form ksenofobii
- mówi francuski choreograf José Montalvo
(Compagnie Montalvo-Hervieu)
o spektaklu "Ogród Io Io Ito Ito"
10-11 kwietnia 2001, Teatr Roma, WarszawaBardzo dobrze pamiętam olśnienie, szczęście i ekscytację, które ogarniały mnie podczas wrześniowych zabaw mojego dzieciństwa. Brało w nich udział zadziwiające plemię: kolorowe i wielokulturowe. W nocy, kiedy pijaństwo i gra pożądania osiągały swój szczyt, taniec i śpiew całkowicie przemieniały uczestników. Każdy po kolei stawał się na moment wirtuozem... ulotność tych chwil nadawała tańcu rys zabawy, nieokiełznanej fantazji, rozbawionej głębi. Były to chwile szczęścia, w których wszystko to, co stanowi mroczną stronę każdego z nas, wydobywa się na powierzchnię w formie kolorów, rytmów, głosu, śpiewów, intensywności piękna.

Ten spektakl narodził się z pragnienia odtworzenia tych emocji: radości, podniecenia, wibracji różnic. Przy pomocy tańca kpię sobie z wszelkich form ksenofobii w spektaklu, który jest radosną pochwałą wielokulturowości. Ten spektakl stanowi okno na historię tańca, łamie jej chronologię, łączy w niepowtarzalnej konfiguracji elementy świata cyrku, tradycyjnego tańca chińskiego, tańca barokowego, współczesnego, tradycyjnych tańców z Antyli, Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej, tańca smurf, breakdance, flamenco, tańca klasycznego i teatru ciała.

Te gatunki komunikują się ze sobą, splatają się, mieszają, tworząc poetykę polegającą na zestawianiu i ukazywaniu w nowym świetle tradycyjnych elementów, służącą wydobyciu istoty samego ruchu, pożądania, fantazji, marzeń, dzieciństwa. Ta radosna i przedstawiona w postaci krótkich fragmentów eksploracja historii tańca tworzy formę uniwersalnej polifonii, gdzie każdy pozostawia swój indywidualny ślad, dzięki czemu unikam pułapki monotonii. Taka koncepcja pociąga za sobą oczywiście fakt, że tancerze, umieszczeni wewnątrz mojego świata, pozostają twórczy, są współautorami swojego własnego tańca. Dominique Hervieu zostanie tym razem współtwórcą choreografii. Posłuży tancerzom swoją inwencją i znajomością istoty ruchu, pozostając w doskonałej jedności z duchem mojego projektu artystycznego.

© materiały promocyjne Instytut Francuski
foto: materiały promocyjne Instytut Francuski (za zgodą IT)


główna     serwis tańca     wszystkie wywiadyodkryć strony od 20.10.2000