główna     serwis tańca     wszystkie wywiady

serwis tańca - wolna strefaNiknę w szafie
- mówi Iwona Olszowska
(Eksperymentalne Studio Tańca)"De Dors" (w trakcie przeprowadzania wywiadu spektakl nosił roboczy tytuł "Szafa") to choreografia o zaginionym dzieciństwie...

Spektakl jest bardzo symboliczny, odnoszę się w nim do dzieciństwa, zabawek, które są jej atrybutem - lalki, szafy, lustra, dzięki którym wyobraźnia dzieci przekracza wszelkie bariery czasu i przestrzeni. Przechodzenie na drugą stronę lustra, zabawy z starej, nie domykającej się szafie, ożywianie postaci lalki - będące głównymi elementami spektaklu są dla dorosłego symbolami ich "poważnych zabaw". Czyż pozytywka nie jest "małą formą" szafy grającej, a konik na biegunach nie ma niczego wspólnego z fotelem bujanym? Wszystkie zabawy z dzieciństwa mają swoje odniesienie w naszym "poważnym" życiu.

Czy w takim razie tytułowa szafa jest tylko wyrwanym z kontekstu skojarzeniem?

Choreografia do "Szafy" powstawała według podstawowych prawideł teatru, określających jedność czasu, przestrzeni i miejsca. W trakcie konstruowania głównych wydarzeń pracowałam na ściśle wykreślonej osi czasu, w której kolejne sceny łączą się w jedną spójną całość. Ale wbrew pozorom spektakl nie ma charakteru fabularnego, a stał się zbiorem skojarzeń, wrażeń, łączących się ze sobą dzięki określonym obrazom.

Spektakl powstał w inny niż dotychczas sposób. Tym razem opierasz się na tekstach młodej autorki Magdy Przybysz...

Szafa to mieszanie rzeczywistości. Wymiar czasowy u Magdy Przybysz nie jest jednoznaczny. Wydarzenia, które wydają się prawdziwe, są jedynie snem, marzeniem, wyobrażeniem. Do końca nie jesteśmy pewni, czy rzeczywistość nas otaczająca rzeczywiście istnieje. Kończąc mój spektakl zawieszam więc go w miejscu, w którym mieszka niepewność. Zostawiam wiele niedopowiedzeń i każdy staje przed odpowiedzią na pytanie - kim w zasadzie była główna postać... A ja po prostu... niknę w szafie.

© Sandra Wilk, serwis tańca
foto: materiały promocyjne Iwona Olszowska (za zgodą Iwony Olszowskiej)


główna     serwis tańca     wszystkie wywiadyodkryć strony od 20.10.2000