główna     serwis tańca     wszystkie wywiady

serwis tańca - wolna strefaNie każdy może zostać Mistrzem
mówi Hong Li
promotor grupy Masters of Shaolin
polskie występy: 11-28 października 2005 r.
Bydgoszcz, Radom, Kraków, Szczecin, Gdynia, Poznań,
Wrocław, Częstochowa, Kielce, Chorzów, Rzeszów,
Łódź, Lublin, Białystok, Warszawa

Ile osób uczy się w Akademii Kung Fu w pobliżu klasztoru Shaolin?
U podnóża góry, wokół klasztoru jest wiele szkół uczących Kung Fu.
My jesteśmy z Shaolin Epo Wushu Collage i tam trenuje około 6000 studentów jednocześnie. To bardzo popularna szkoła i wiele osób chce się do niej dostać.

Jak długo trzeba trenować aby stać się Mistrzem? Jaka droga do tego prowadzi? Czy każdy Shami (uczeń) zostaje Mistrzem?
Nie czas w naszych treningach jest najważniejszy. Jeśli Shami ćwiczy Shaolin Kung Fu wiele lat, ale nie przykłada się do tego zbyt solidnie raczej nigdy nie stanie się Mistrzem.
Jeśli Shami uczy się krótko, ale za to niezwykle intensywnie i bardzo mu zależy na tym, aby posiąść wszystkie umiejętności, dogłębnie studiuje filozofię Zen Buddyzmu może stać się Mistrzem. Jak z tego wynika, nie każdy Shami może zostać Mistrzem, tak jak nie każdy może zostać prezydentem.

Jaki jest cel waszych podróży po całym świecie i pokazów?
Można powiedzieć, że traktujemy to jak misję. Chcemy rozpropagować Shaolin Kung Fu i zapoznać ludzi z kulturą Chin. Chcemy zainteresować ludzi z całego świata naszą pasją, pokazać im jak wygląda prawdziwe Shaolin Kung Fu. Może ktoś będzie chciał przyjechać do nas i uczyć się, by zostać Mistrzem...

Jakie są reakcje publiczności na wasze występy?
Kiedy trwa przedstawienie, wszyscy są zaciekawieni i podekscytowani tym co dzieje się na scenie. Reagują bardzo spontanicznie na pokazywane triki czy ćwiczenia. Wszędzie, gdzie pojedziemy jesteśmy przyjmowani bardzo ciepło i życzliwie. Często ludzie z publiczności przychodzą do nas po zakończonym przedstawieniu i robią sobie z nami zdjęcia. To bardzo miłe, więc chętnie z nimi pozujemy. Myślę, że w Polsce będzie podobnie.

Jak wybierane są dzieci do trenowania Kung Fu?
Nie mamy żadnych poważniejszych kryteriów. Trzeba tylko lubić Kung Fu, mieć silną motywację do treningów i być w miarę sprawnym fizycznie. Także praktycznie każdy zainteresowany zostaje przyjęty w nasze szeregi.

Kto w Twojej opinii jest lub był największym Mistrzem?
Myślę, że to nasz najstarszy mistrz jest najlepszy. Znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej znanych i cenionych nauczycieli Kung Fu w Chinach. Jest Mnichem z Shaolin, ma 74 lata i ćwiczy Kung Fu od ponad 60 lat. To on założył naszą szkołę Shaolin Epo Wushu College.

Co myślisz o aktorach, którzy grają w hollywoodzkich produkcjach prezentując Kung Fu? Który z nich jest lub był najlepszy?
Cieszę się, że są Chińczycy, którzy propagują Kung Fu. Wydaje mi się, że najlepszy jest Jet Li. Naprawdę nazywa się Li Lianjie. Przez kilka lat uczył się Kung Fu właśnie w Shaolin. Jest doskonały w swoim fachu.

Mógłbyś powiedzieć coś więcej o show, jakie przedstawicie polskiej publiczności?
Na początku naszego przedstawienia zapoznajemy widzów z istotą Kung Fu, filozofią Zen Buddyzmu i chińską kulturą. Potem prezentujemy 18 ćwiczeń i umiejętności posługiwania się bronią. Nasz spektakl ma pokazać magię Shaolin.

Czy kobiety mogą również zostać Mistrzami?
Oczywiście. Ani płeć, ani wiek nie ma znaczenia.

Czy w waszej Akademii uczą się jacyś Polacy?
Tak, w tej chwili jest jeden Polak trenujący u nas Kung Fu. Rozmawiałem z nim i opowiadał mi, że już od dawna interesował się historią Shaolin, Kung Fu i religią buddyjską. Mówił, że jako dziecko marzył o tym, aby uczyć się właśnie w Shaolin. Nigdy nie przypuszczał, że stanie się to możliwe. Dziś jest bardzo szczęśliwy, włączył się całkowicie w życie Shaolin - wstaje wcześnie rano, aby medytować, czytać buddyjskie skrypty, ćwiczyć Kung Fu. Wszyscy cieszą się, że tu jest. Nawet najstarsi mnisi zaakceptowali go, a on sam jest bardzo dumny z tego, że został mnichem.

© Makroconcert, serwis tańca 2005
foto: materiały promocyjne Makroconcert
publikacja za zgodą Makroconcert


główna     serwis tańca     wszystkie wywiadyodkryć strony od 20.10.2000