główna     serwis tańca     Dada von Bzdulow

Historia Dada von Bzdulow
Zarówno wczesne jak i ostatnie produkcje teatru ideowo penetrują swobodę doboru języka kreacji. Niekiedy ta wolność dotyka agresji innym razem łagodnieje w magicznym rytmie powolności. Przedstawienia teatru Dada chcą być niespodzianką, zaskoczeniem, światem na nowo odkrytym. Zadanie trudne ale możliwe o ile wszystko to urodzi się w jakiś niepowtarzalny sposób w aktorze - performerze tańczącym rolę.

Dada von Bzdülöw to teatr aktora balansującego pomiędzy obnażeniem własnej intymności, a metodyczną realizacją partytur scenicznych. I czy będzie to teatr oparty na działaniu aktorskim, czy też skupiony na choreograficznej bazie penetrującej współczesne formy tańca, to zawsze najistotniejszą w kreacji Teatru Dada von Bzdulow będzie narracja - niekiedy przejrzysta, niekiedy zawiła, niedokończona, mglista, zaspokojona sama w sobie. Teatr Dada von Bzdulow to obecnie otwarta struktura, w ramach której spotkają się niezależni tancerze, choreografowie i aktorzy.

Teatr Dada von Bzdülöw powstał w 1993 roku, a jego twórcami byli Chmielewska (absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku, choreograf) i Bzdyl (aktor mim, absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, choreograf i reżyser). Teatr zrealizował dotychczas 22 premiery. Do najciekawszych należą m.in.: "Zagłada ludu albo moja wątroba jest bez sensu", "Peep Show", "Ptaki podobno jak ludzie", "Dziewczyny, lalki i nic", "\si\", "W cieniu rozkwitających dziewcząt", "Wyrywacz serc, czyli balia hańby", "Szczątki szczątków miłości", "Nie było, nie będzie, czyli nie ma", "Człowiek, który kłamał, na przykład Heiner Müller", "Łapiti kontra reszta świata", "Apartament nr 7", "I Dialogus in Conventione I". Spektakle Dady pokazywane w całej Europie - m.in. Szwecji, Słowenii, Danii, Holandii, na Litwie i Węgrzech. W latach 1997-1999 współpracując z Teatrem Miejskim w Gdyni grupa organizowała cykliczne spotkania artystyczne pod nazwą Dzień Pięknego Towarzystwa.

W 1997 roku na VII Międzynarodowym Zderzeniu Teatrów nagrodę Krzysztofa Mieszkowskiego dla teatru Dada von Bzdulow zdobyła Katarzyna Chmielewska za spektakl "Nie było, nie będzie, czyli nie ma". W 1999 roku Dada wystawił podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów w Kłodzku spektakl "Komedia w dawnym stylu albowiem nic się nie z-DaDa-rza, w którym wystąpili: Katarzyna Chmielewska, Patrycja Kujawska, Milena Rewińska , Leszek Bzdyl, Mariusz Jędrzejewski, Wojciech Kolesiński, Zespół Chlupot Mózgu: Bartek Adamczak, Jacek Staniszewski i Grzegorz Welizarowicz. Tak wspólną choreografię Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej do muzyki Chlupotu Mózgu zrecenzowała Monika Brand: "Improwizowane po części zdarzenie zachwyciło swą formą i bezpretensjonalnością. (...) Zgiełk wywołany przez Chlupot Mózgu, bełkot wydobywający się z głośników i tańczący swoje emocje aktorzy Dady, to była sama prawda. To mnie poruszyło, wzruszyło i rozbawiło".

26 sierpnia 1999 r. Bzdyl wyróżniony został przez prezydenta miasta Gdańsk nagrodą Miasta Gdańska w dziedzinie kultury, kapituła przyznała mu nagrodę za upór i konsekwencję w realizacji oryginalnych projektów artystycznych.

W 1999 roku w ramach szóstej edycji Międzynarodową Konferencję Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej organizowanej przez Śląski Teatr Tańca w Bytomiu podczas "Wieczoru polskiego", Dada von Bzdulow wystąpił obok Anny Godowskiej, Teatru Otwartej Kreacji, Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej i Iwony Olszowska. Swoje choreografie Dada pokazywał dwukrotnie, a swój wieczór dzielił z zespołem Toula Limnaios z Niemiec.

W lipcu 2000 roku Teatr Dada von Bzdulow był jedną z atrakcji czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta. Dada pokazał w Gdańsku spektakl "Nietota". 14 lutego 2001 roku Teatr Dada von Bzdülöw obchodził w Gdańsku swoje ósme urodziny. W Czarnej Sali teatru Wybrzeże Dada pokazał dwa spektakle - "Pokój do wynajęcia" w reżyserii Leszka Bzdyla (występują Leszek Bzdyl, Patrycja Kujawska i Wojciech Mazolewski - w roli szczura) oraz "\si\" - projekt solowy Katarzyny Chmielewskiej do muzyki granej na żywo na instrumencie bass-kontra-nexus przez Wojciecha Mazolewskiego. "Pokój do wynajęcia" powstał na podstawie tekstu Dariusza Bazaczka, którego autorstwa jest m.in. "Dziesięć obrazów naturalnej wielkości" wystawianych w Teatrze Miejskim w Gdyni. Jego historię Luzanny i Eutanazjusza lider Dady w wywiadzie dla "Gazety Morskiej" określił jako szaleństwo i absurd: - Choć przez cały czas ci sami bohaterowie pozostają w tym samym pokoju, tak naprawdę podczas spektaklu widz podróżuje przez różne komnaty, rozmaite stany emocjonalne bohaterów - mówił Bzdyl.

W 2001 roku Dada von Bzdulow na zaproszenie towarzystw polsko-niemieckich wyjechał do Hamburga i Kolonii, gdzie podczas prezentacji polskiej kultury w Niemczech teatr wystawił spektakl "Uff...!" (tańczą Leszek Bzdyl i niezależna tancerka Aurora Lubos) i "Apartament nr 7". 13 czerwca 2001 teatr wystąpił w Pradze na jeden z najstarszych i najistotniejszych festiwali teatrów tańca w Europie Środkowo-Wschodniej Tanec Praha, gdzie brał udział w warsztatach i także pokazał "Apartament nr 7". Z kolei 4 lipca 2001 roku podczas festiwalu ciało_umysł w Warszawie Dada von Bzdulow wystawił premierę spektaklu "I Dialogus in conventione I", z muzyką Wojciecha Mazolewskiego, znanego z free-jazzowych grup Pink Freud i Paralaksa (tańczą: Leszek Bzdyl, Katarzyna Chmielewska, Magdalena Raiter). Bzdyl tak opowiada o tym spektaklu: - Staramy się opowiedzieć o takim momencie w życiu człowieka, kiedy z niego coś wyciekło, kiedy ostatnie krople odmierzają czas i nie wierzy on już w konwencję bycia pomiędzy ludźmi, w konwencję uczuciową, ruchową. Realizuje je, ale one donikąd nie prowadzą. Jest to trudne, ale zarazem intrygujące zamierzenie. To już 22. premiera teatru Dada - czasem wydaje mi się, że cierpimy na nadprodukcję.

W sierpniu 2001 Dada rozpoczyna prace nad kolejną produkcją. Aktorzy Dady będą brali udział w przedstawieniu Charlotte Vincent pt. "Drop dead gorgeous", dotyczącym problemów człowieka zniszczonego stanem wojny i podejmującego próbę znalezienia dystansu wobec przeszłości. "Drop dead gorgeous" jest kooprodukcją Dada von Bzdulow i Vincent Dance Theatre.

© serwis tańcagłówna     serwis tańca     Dada von Bzdulow