główna     serwis tańca     Dada von Bzdulow

Sylwetki tancerzy Dada von Bzdulow
Leszek Bzdyl - aktor, choreograf, tancerz i pedagog, założyciel i dyrektor artystyczny Teatru Dada von Bzdülöw. W latach 1987-90 aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, później tancerz Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro. Twórca ruchu scenicznego do kilkudziesięciu spektakli dramatycznych. W 1999 roku spośród wszystkich nominowanych do nagrody Miasta Gdańska przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury 14-osobowa kapituła pod przewodnictwem Kazimierza Nowosielskiego, gdańskiego poety, wybrała osiem osób. O nagrodę konkurowali ze sobą, wyłonieni do drugiego etapu konkursu: Leszek Bzdyl, Małgorzata Żerwe, Roman Perucki, Iwona Katarzyńska, Wanda Dubanowicz, Stanisław Rosiek, Janina Wieczerska oraz dział teatralny Muzeum Narodowego w Gdańsku. 26 sierpnia 1999 r. Bzdyl wyróżniony został przez prezydenta miasta Gdańsk nagrodą Miasta Gdańska w dziedzinie kultury, kapituła przyznała mu nagrodę za upór i konsekwencję w realizacji oryginalnych projektów artystycznych. Jak czytamy w sprawozdaniu Urzędu Miejskiego w Gdańsku "Na szczególne uznanie zasłużył także jego teatr - Dada von Bzdülöw. Kapituła nagrodziła także zaangażowanie Leszka Bzdyla w pracę młodzieżową oraz wkład w rozwój tańca współczesnego w Gdańsku i dobrą reprezentację miejscowej sceny w kraju i za granicą". Podczas IV Bałtyckiego Uniwersytetu Tańca w Gdańsku - sierpień 1999 - Leszek Bzdyl występował we wspólnym przedstawieniu z profesorem Uniwersytetu w Seattle (USA) Ripem Parkerem, który zaproszony został do Gdańska przez Urząd Miasta Gdynia w ramach współpracy z miastem siostrzanym Seattle (inicjatywa Bałtyckie Koło Miast Siostrzanych Gdyni).

© Dada von Bzdulow, serwis tańcaKatarzyna Chmielewska - Po uzyskaniu dyplomu tancerza klasycznego w Państwowej Szkole Baletowej w Gdańsku (1993) tańczyła w zespole Baletu Gdańskiego Opery Bałtyckiej, w 1993 roku Katarzyna Chmielewska zaczęła współpracować z teatrami tańca współczesnego: Gdańskim Teatrem Tańca (do 1995) i Teatrem Dada von Bzdülöw (od 1993).
Stypendystka Flemish Community i Unii Europejskiej; studiowała taniec współczesny w Brukseli w ramach P.A.R.T.S - Performing Arts Research and Training Studios, pod dyrekcją Anny Teresy De Keersmaeker. W 1997 r. nagrodzona na Festiwalu Teatralnym Zderzenie w Kłodzku za rolę w przedstawieniu "Nie było, nie będzie, czyli nie ma" w reżyserii Leszka Bzdyla, rok później została zaproszona do udziału w międzynarodowym projekcie teatralnym "Eurallen" w Sztokholmie (spektakl "Porwanie Europy").
W latach 1997-2000 występuje gościnnie w Teatrze Miejskim w Gdyni, w którym gra role w przedstawieniach "Na krawędzi życia", "Baśnie japońskie", "Nie przerywajcie zabawy", "Dziesięć obrazów naturalnej wielkości" i "Burza". Od stycznia do lipca 2000 pracowała w Brukseli nad autorską choreografią "enter" w ramach międzynarodowego projektu pod nazwą X-group dla młodych twórców tańca współczesnego. Od lat realizuje autorskie choreografie, m.in. "Sonatę", "Łapiti kontra reszta świata", "enter" czy duet z Magdą Reiter "Wszystkie Apropos".

© serwis tańcaAurora Lubos - debiutowała w 1997 roku choreografią "Bez tytułu" na festiwalu Dance Explosions w Gdańsku, w tym samym roku rozpoczęła współpracę z Wojciechem Mochniejem i Melissą Monteros w Gdańskim Teatrze Tańca, w którym pracuje po dziś dzień. Wygrała obydwie audycje Bałtyckiego Uniwersytetu Tańca - w 1999 roku została zaproszona do realizacji spektaklu "Wewnątrz ciała" izraelskiego choreografa Avi Kaisera, w roku 2000 tańczy w choreografii Tatiany Baganowej z rosyjskiego teatru tańca Provincjalnyje Tancy "Papugaj". Współpracowała z Maikki Hauru przy spektaklu "Jo olen joutunu johonkin" w Finlandii, oraz z Brytyjką Charlott Vincent, Jackiem Ostaszewskim i Piotrem Kruszczyńskim nad swoim solowym spektaklem "Niedokończone". Wraz z Gdańskim Teatrem Tańca tańczyła m.in. w choreografii Pauli Ross "Fisher of Man, Man of Fisher", w "Cieniach", "Polach zaginionych dusz", "Fragmentach światła" i odbywała tournee m.in. w Finlandii, Estonii, Szwecji, na Litwie, na Węgrzech, we Włoszech (I Binnial of Emerging Artists BIG Torino 2000), kilkukrotnie w Niemczech (m.in. Theatre im Werftpark i Internationales Theater) i w Kanadzie (Uptown Theatre Calgary). W 2001 roku zrealizowała z teatrem Dada von Bzdulow spektakl "Uff...!"

© serwis tańcaPatrycja Kujawska - jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec. Występuje gościnnie w przedstawieniach Teatru Miejskiego w Gdyni oraz śpiewa w Nie-kabarecie Macieja Nowaka w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Od 1994 roku jest aktorką i tancerką Teatru Dada von Bzdülöw, dla którego skomponowała muzykę do spektaklu "Zagłada ludu albo moja wątroba jest bez sensu".

© Dada von BzdulowMagdalena Reiter - absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej i brukselskiej P.A.R.T.S. (Performing Arts Research and Training Studio). Występowała w spektaklach Pierre Drouleza, E.Corbett/A.Tallis "Hypothetical stream" opartym na "Hypothetical..." Williama Forsytha, Anny Teresy de Keersmaeker "Quator no. 4". Z teatrem Dada von Bzdulow okazjonalnie współpracuje od 1998 roku.

© Dada von Bzdulow
główna     serwis tańca     Dada von Bzdulow