główna     serwis tańca     strefa tańca


miesięcznik "strefa tańca"

numer 2/2003 (maj 2003)

Wydarzenia: Pakiet z teatrami - taniec.pl - pierwsza polska platforma tańca

Pomysł projektu "taniec.pl - pierwsza polska platforma tańca", którego zadaniem jest promocja polskiego tańca współczesnego wśród zagranicznych menadżerów, został zapożyczony z Zachodu. Korzenie platformy sięgają konkursu "Le Ballets pour demain" w Bagnolet/Paryżu, powołanego przez Jaque Chaurand w 1968 r., który w ciągu ponad 30 lat stał się najbardziej znaczącym konkursem choreograficznym na świecie. Francuska Platforma miała na celu wyselekcjonować najciekawsze zjawiska tamtejszego tańca współczesnego, a nastę-pnie wesprzeć je organizowanym dla laureatów tournee w mniej-szych miastach Francji. Od 1988 r. jest organizowany jako biennale "Les Recontres choregraphiques internationales de Seine-Saint Denis". Jego model został zaadaptowany przez inne kraje europejskie, gdyż okazał się znakomitą okazją do odkrywania nowych talentów i promocji tej dziedziny sztuki. Na festiwalach tych nagradzanych było wielu artystów, którzy z czasem zdobyli popularność i uznanie międzynarodowej krytyki. Obecnie narodowe platformy organizowane są m.in. w USA, Japonii, Rosji, Bułgarii, Estonii.

Idea platformy różni się znacznie od targów tańca polegających na bezpośredniej sprzedaży spektakli tanecznych czy sieci (networks), w ramach których wybrane zespoły z krajów należących do określonej sieci, podróżują i występują w krajach w nich zrzeszonych. Ideą platformy jest wymiana informacji, promocja zespołów z danego kraju, prezentacja spektakli dla zaproszonych menadżerów, szefów ośrodków tanecznych, często ludzi polityki odpowiedzialnych za przyznawanie dotacji budżetowych na działalność teatrów czy instytucji pozarządowych, zajmujących się tańcem.

Edyta Kozak, organizator Polskiej Platformy Tańca (6-8 czerwca, Warszawa): - Uczestniczyłam w kilku zachodnich platformach i według mnie jest to najlepszy sposób promocji rynku tańca z danego regionu - promocji skomasowanej w jednym punkcie. Pomyślałam, że to czas na polski taniec współczesny, który nie doczekał się jeszcze instytucji zajmującej się jego promocją. Wydaje mi się dziwną i niezrozumiałą sytuacja, że Polska nie produkuje na zewnątrz żadnych zbiorczych informacji na temat naszych tancerzy, teatrów czy inicjatyw tanecznych. W większości krajów europejskich istnieje taneczny impresariat - to najczęściej teatr impresaryjny, albo organizacja, której zadaniem jest promocja tańca poza granicami kraju. Stowarzyszenia Tancerzy Niezależnych [Edyta Kozak jest jego prezesem - przyp. SW] nie stać na to, by wozić promocyjne kasety polskich teatrów tańca bez żadnego wsparcia z zewnątrz. Jako Stowarzyszenie chcemy promować artystów, ale takie przedsięwzięcie powinno być jakoś zorganizowane, mieć określoną strukturę, a przede wszystkim wsparcie. Zwykle platformy organizowane są ze środków Ministerstwa i miasta i ja mam nadzieję że także polskie Ministerstwo Kultury dołączy do tej ważnej imprezy. Mówię oczywiście o rynku niezależnym - instytucjonalne zespoły mają cały sztab ludzi, którzy się takimi przedsięwzięciami zajmują, ale są oni zainteresowani tylko i wyłącznie promocją swojego własnego teatru, a nie zewnętrznych prac. Polska Platforma nigdy więcej nie zostanie pokazana w takim kształcie, w jakim zobaczymy ją w Warszawie. Każdy prezenter, dyrektor zaproszonego festiwalu czy ośrodka choreograficznego sam zdecyduje, z kim chce współpracować. STN zapewnia promocję grup w ramach tego projektu, ale każdy występujący może bezpośrednio informować o swoich osiągnięciach. Organizatorzy zostawiają tę kwestię otwartą. Dodatkowo oprócz spektakli i warsztatów, w których mogą brać udział nie tylko uczestnicy Platformy, ale i wszyscy tancerze, zaplanowano spotkanie artystów z promotorami i ludźmi świata polityki. Osobom zaproszonym udostępnione zostaną wszystkie kasety, które były wysyłane na Platformę - te, które przeszły kwalifikacje, i te które zostały odrzucone przez Radę Artystyczną. Podczas "tańca.pl" będzie można także porozmawiać z dyrektorami festiwali z pogranicza performing art, które prezentują spektakle taneczne. Platforma otwiera V Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego ciało_umysł, którego międzynarodowe prezentacje odbędą się od 25 czerwca do 3 lipca.

© Sandra Wilk, strefa tańca
organizator: Stowarzyszenie Tancerzy Niezależnych, współorganizator wolna strefa

numer 2/2003 (maj 2003)
główna     serwis tańca     strefa tańca