wolna strefa prosi o pomoc

Wolna strefa informuje, że wydanie 6 numeru "strefy tańca" zostało wstrzymane z powodów finansowych. Obecnie nie jesteśmy w stanie opłacić druku numeru bieżącego. Nie chcemy jednak dopuścić do zlikwidowania tak potrzebnego w Polsce tytuły prasowego, uważamy, że jedyne w naszym kraju pismo poświęcone sztuce tańca powinno się ukazywać, mimo wszelkich przeciwności losu, kłopotów.

Zwracamy się do wszystkich ludzi, którzy kochają taniec, do tancerzy, teatrów tańca, organizatorów festiwali i warsztatów oraz widzów i czytelników - ratujcie swoje pismo. Mamy nadzieję, że w wydanymi dotychczas numerami udało nam się udowodnić, że magazyn poświęcony tańcowi współczesnemu nie musi być odbijany na ksero, czy drukowany na złym papierze, że może wyglądać profesjonalnie, być dobrze przygotowany graficznie, a przede wszystkim pokazuje z jak ogromnym i ważnym w naszej kulturze rynkiem sztuki mamy do czynienia. "Strefa tańca" stara się być obiektywna, staramy się pisać o najważniejszych wydarzeniach tanecznych w danym miesiącu, nie faworyzujemy, otworzyliśmy nasze forum dla wszystkich teatrów. I mamy nadzieję, że to dobra droga do rozwoju rynku informacyjnego o tańcu współczesnym.

Dzisiaj los "strefy tańca" zależy tylko i wyłącznie od tego, czy uda się uzyskać pieniądze na druk miesięcznika. "Strefa..." została powołana do życia w najgorszym momencie finansowym dla ośrodków kultury, stowarzyszeń, fundacji, pierwszy numer ukazał się w chwili całkowitego załamania rynku finansowego. Przepisy prawne uniemożliwiały ubieganie się o dotację na jego druk w żadnej z miejskich instytucji czy Ministerstwie Kultury (aby ubiegać się o dotację trzeba wydać najpierw trzy numery pisma z własnych pieniędzy). Decydując się na narodziny "strefy tańca" wolna strefa postawiła wszystko na jedną kartę, zainwestowaliśmy w ten miesięcznik prywatne pieniądze, czas, siły i sprzęt. Skalkulowaliśmy budżet miesięczny pisma tak, by przy sprzedaży 80 procent nakładu zwracały się koszty druku. Niestety sprzedaż nie osiągnęła takiego poziomu. Być może dlatego, że popełniliśmy też kilka błędów, jak np. podpisanie umowy w sprawie dystrybucji z firmą Ruch S.A. - obecność tak specjalistycznego pisma w kioskach Ruchu wpędziła nas jedynie w dodatkowe koszty. W chwili, gdy strefa tańca dostała się wreszcie do EMPIK-ów, gdy udało się wywalczyć, by eksponowana była w dziale teatr (a nie sport (fitness), czy muzyka, jak zakwalifikowali "strefę tańca" niektórzy sprzedawcy), nie mamy pieniędzy na dalszy druk. Ubolewamy nad tym, żal nam patrzeć, jak ciekawe wydawnictwo będzie musiało zniknąć z półek.
Dlatego zwracamy się do wszystkich twórców i miłośników tańca o finansową pomoc dla "strefy tańca".

Katarzyna Czarnecka, wolna strefa
Sandra Wilk, strefa tańca

Wpłaty prosimy wysyłać na nr konta:

wolna strefa
Invest Bank O/Warszawa, ul. Wrocławska 21/3
16801248-2208850980-16322-0
z dopiskiem: "darowizna strefa tańca"

Jeżeli chcecie, by Wasze nazwisko było ujęte w spisie darczyńców, prosimy także o wpisanie w dopisku swojego imienia i nazwiska. Lista osób, które pomogą "strefie tańca" zostanie opublikowana na naszych stronach internetowych i w samym magazynie.

Jak wygląda finansowanie "strefy tańca"?

Wszystkie pieniądze z prenumerat (obecnie prenumerujących osób jest ok. 150 osób), wpływy ze sprzedaży "strefy tańca" w EMPIK-ach i Ruchu (łącznie ok. 150 sztuk), sprzedaży modułów teatralnych oraz zostały przekazywane na pokrycie kosztów druku. Aby cena druku została pokryta w całości "strefa tańca" musiałaby się sprzedawać w ilości 800 sztuk. Jak widać sprzedaż bezpośrednia nie przynosi dużych pieniędzy, tym bardziej, że - jak wiecie - w prenumeracie, "strefa tańca" sprzedawana jest w cenie 5 a nie 7,5 zł. Otrzymaliśmy też darowiznę od grupy gdańskich tancerzy występujących w Trójmiejskiej Korporacji Tańca. Część pieniędzy to nasza prywatna inwestycja.

Wolna strefa zwróciła się o pomoc w finansowaniu druku "strefy tańca" do Ministerstwa Kultury oraz do Wydziału Kultury Miasta Stołecznego Warszawa. Jednak wnioski dotacyjne rozpatrzone zostaną dopiero w przyszłym roku, a ewentualne dotacje objąć mogą jedynie druk w roku 2004. Wierzymy w to, że obie te instytucje docenią naszą dotychczasową działalność i udzielą nam pomocy. Jako osoby prywatne złożyliśmy też prośbę o dotację do Fundacji Ballantines.

Jakie są plany "strefy tańca"?

Numer 6 "strefy tańca" jest zamknięty i gotowy do druku już od dwóch tygodni. Ze względu na tzw. martwy sezon miał się ukazać w pomniejszonej o cztery strony objętości. Przez owe dwa tygodnie staraliśmy się pozyskać jakiegoś reklamodawcę, niestety jak na razie bez skutku. Jeżeli uda się zebrać pieniądze na wydanie jednego numeru, ze względu na małą aktualność zapowiedzi wydarzeń tanecznych w numerze 6 wolna strefa wyda prawdopodobnie numer łączony, w którym zamieścimy zarówno informacje z nr. 6 jak i nr. 7. Teksty problemowe i recenzje także ukażą się w podwójnej liczbie.

Nie chcielibyśmy, by "strefa tańca" utraciła płynność druku tak, jak stało się to ze "Sceną" czy "Didaskaliami", ani też po prostu zniknęła całkowicie z rynku prasowego, jaki to los grozi m.in. "Ruchowi Teatralnemu". Tak silny polski świat teatru zaczyna tracić swoje pisma, to niezwykle niepokojąca tendencja. Pisma teatralne wspierają rynek teatru, są jego drugim głosem (w przypadku tańca często jedynym). Jeśli nie będzie mediów, rynek będzie musiał ulec zmniejszeniu i ogromnej selekcji, a przecież nie takie są nasze marzenia...

Co w kolejnym numerze "strefy tańca"?

w numerze 6/2003 (wrzesień 2003):

Temat miesiąca: Johny poszedł na wojnę
- czy wojna jest dobrym tematem na spektakl?
Wydarzenia: DV8 Physical Theatre
Wydarzenia: Hero - balet na otwarcie olimpiady w Pekinie
Zapowiedzi imprez tanecznych w kraju i zagranicą
Galeria: Ewa Krasucka - szczególy ciała
13 pytań: Andrzej Morawiec
Poza sceną: Predator kontra warkocze
- rozmowa z Jarosławem Stańkiem i Dagmarą Czarnecką
Reportaż: Lato pełne wspomnień - V Lądeckie Lato Baletowe
Recenzje: DIN A 13 Dancecompany, Twister, Impuls, Plastiyque dod.,
Polski Teatr Tańca - Balet Poznański, Full Moon Dance Festival (Finlandia),
Cerna&Vanek Dance (Niemcy), Adela Stodolova (Czechy), Atelier PTT,
Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej im. S. Diagilewa, Ocelot,
ZviDance, książka "Więcej niż taniec"
Sylwetka: Ruch w świetle i kolorze - Loie Fuller

Wpłaty prosimy wysyłać na nr konta:

wolna strefa
Invest Bank O/Warszawa, ul. Wrocławska 21/3
16801248-2208850980-16322-0
z dopiskiem: "darowizna strefa tańca"
taniec współczesny, serwis tańca, modern dance, festiwal tańca, teatr tańca, taniec

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone